شبکه های عصبی

تراشه ای که یادگیری عمیق را به دستگاه‌های همراه می آورد

تراشه ای که یادگیری عمیق را به دستگاه‌های همراه می آورد

پیشرفت جدیدی می‌تواند دستگاه‌های همراه را قادر سازد که بتوانند شبکه‌های عصبی مدل شده بر اساس مغز انسان را پیاده‌سازی کنند. تراشه جدیدی به طور خاص برای پیاده‌سازی شبکه‌های عصبی طراحی شده است. این تراشه 10 برابر از پردازنده گرافیکی موبایل کارآمدتر است و دستگاه‌های همراه را قادر می‌سازد که الگوریتم‌های هوش مصنوعی را بدون نیاز به انجام فرآیند بارگذاری دیتا از اینترنت به صورت محلی پردازش کنند.

در کنفرانس بین المللی مدارت حالت جامد در سان فرانسیسکو، محققان دانشگاه MIT از تراشه ای جدید رونمایی کردند که به طور خاص برای اجرای شبکه‌های عصبی طراحی شده است. شبکه‌های عصبی به طور گسترده‌ای از اوایل ظهور پژوهش‌های هوش مصنوعی مورد توجه بوده‌اند، اما در دهه 1970 در لیست علاقه‌مندی‌های پژوهشی محققان به رده‌های پایین‌تر سقوط کردند، در دهه اخیر اما دوباره جایگاه خود را در میان پژوهشگران احیا کرده‌اند، این بار در قالب مفهومی جدید که از آن با نام “یادگیری عمیق” یاد می‌شود.

ویویان زی، استادیار مهندسی برق در دانشگاه MIT و سرپرست گروهی که تراشه جدید را توسعه داده است می‌گوید:”یادگیری عمیق در بسیاری از برنامه‌های کاربرد دارد، از تشخیص اشیاء گرفته تا بازشناسی گفتار و چهره. در حال حاضر، این شبکه‌ها بسیار پیچیده هستند و عمدتاً در GPU هایی با قدرت بالا اجرا می‌شوند. می‌توانید روزی را تصور کنید که بدون نیاز به اتصال وای فای، قابلیت‌های شبکه‌های عصبی را بر روی تلفن همراه و یا سایر دستگاه‌های embedded اجرا کنید. شما همچنین قادر هستید برای رعایت مسائل حفظ حریم خصوصی، پردازش‌های مرتبط با شبکه عصبی را به صورت محلی انجام دهید. علاوه بر این‌ها پردازش محلی باعث می‌شود که بلادرنگ و بدون هیچ‌گونه تاخیری از قابلیت شبکه‌های عصبی بهره بگیرید و واکنش سریع‌تری نسبت به برنامه‌های خاص داشته باشید.”

در کنفرانس یاد شده، محققان دانشگاه MIT از نرم افزار Eyerisss برای اجرای یک شبکه عصبی که کار بازشناسی چهره را انجام می‌دهد، استفاده کردند. این اولین باری بود که یک شبکه عصبی با کاربرد خاص بر روی یک تراشه سفارشی به نمایش گذاشته شده است.

About the author

تیم تحریریه متنا

Add Comment

Click here to post a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *