رباتیک

درمان کودکان مبتلا به اوتیسم به کمک یک ربات انسان‌نما

درمان کودکان مبتلا به اوتیسم به کمک یک ربات انسان‌نما

درمان کودکان مبتلا به اوتیسم به کمک یک ربات انسان‌نما امکان پذیر شد. کودکان مبتلا به اوتیسم دارای مشکلات عدیده‌ای در ابراز احساسات هستند و معمولا از مهارت‌های اجتماعی کافی برخوردار نبوده و هنگام برقراری ارتباط با دشواری‌های زیادی روبرو هستند.

به منظور کمک به درمان این دسته از کودکان، گروهی از محققان با بهره‌گیری از هوش مصنوعی، رباتی اختراع کرده‌اند که می‌تواند در آموزش حالات چهره به آن‌ها کمک شایان توجهی بکند.

تکو نام این ربات انسان‌نما است و با استفاده از یک تقویت کننده عملیاتی نصب شده روی یک هدست یا سرپوش، به کمک الکترودهای ثبت سیگنال، امواج مغزی را شناسایی می‌کند. سپس این امواج به یک کامپیوتر ارسال شده و در آنجا به اطلاعاتی ترجمه می‌شوند که یک روانشناس و یا متخصص علوم اعصاب، قادر است آن‌ها را تفسیر کند.

نحوه کار این ربات توسط دیوید سیلوا بالدراس، پژوهشگر ارشد در علوم مهندسی از پردیس دانشگاه Tec de Monterrey در مکزیکوسیتی، این گونه شرح داده است که این ربات، تنها مقاصد خاصی را تشخیص می‌دهد مانند حرکت دادن دست، اما قادر به خواندن افکار نیست و اگر حالت غم و اندوه را در چهره کودک شناسایی کند، عملکرد خود را به گونه‌ای تغییر می‌دهد که احساس کودک را تلطیف نماید.

یکی دیگر از اعضای این تیم پژوهشی که در اختراع ربات تکو سهیم بوده است، دکتر دمی گراماتیکو، روانشناس بالینی است، وی توضیح می‌دهد که کودکان مبتلا به اوتیسم از رفتار سایر انسان‌ها بسیار تأثیر می‌پذیرند و همین موجب بروز اضطراب و تشویش در آن‌ها می‌شود چرا که این رفتارها غیر قابل پیش‌بینی هستند، در حالی که یک ربات می‌تواند قابل پیش بینی ساخته شود. او می‌افزاید:”ما مشاهده کرده‌ایم که این فناوری توجه کودکان را به خود جلب کرده و با استفاده از ابزارهای فناورانه، سطح اضطراب آن‌ها را کاهش می‌دهد.”

About the author

تیم تحریریه متنا

Add Comment

Click here to post a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *