رباتیک

زبان بدن می‌تواند ارتباط با ربات‌ها را ساده‌تر کند

زبان بدن می‌تواند ارتباط با ربات‌ها را ساده‌تر کند

آواتارهای رباتی که برای صحبت کردن با حرکات دست‌هایشان برنامه ریزی شده‌اند، می‌توانند ارتباط بهتری با انسان برقرار کنند. صدای زبان بدن در جهان ارتباطات رباتیک، به نظر می‌رسد که  از زبان شفاهی رساتر شنیده می‌شود. دانشمندان کشف کرده‌اند که با آموزش ربات‌ها برای برقراری ارتباط با دست‌هایشان می‌توان ارتباط بهتری میان آن‌ها و انسان برقرار کرد.

آواتارها از سال‌های دهه 1980 پا به عرصه فناوری گذاشتند و امروزه میلیون‌ها نفر از مردم سراسر جهان از آن‌ها استفاده می‌کنند. علاوه بر این، آن‌ها تبدیل به یک کسب‌وکار بزرگ نیز شده‌اند: از هوش مصنوعی، شبکه‌های اجتماعی و حتی روان‌درمانی گرفته تا به‌روزترین نسخه‌های بازی‌های ویدئویی. از آن‌ها برای فروش کالا و خدمات، حل مشکلات، آموزش به انسان‌ها و همچنین سرگرم کردن آن‌ها استفاده می‌شود. با استفاده روزافزون از آواتارها و پیچیده شدن هر چه بیشتر آن‌ها، کارهای تحقیقاتی بر چگونگی بهبود ارتباط با آن‌ها متمرکز شده است.

پاول برمنر و یوت لئوناردز این چالش را در پژوهش اخیر خود که نتایج آن در ژورنال Frontiers of Psychology منتشر شده است، مورد بررسی قرار داده‌اند. آن‌ها مطالعه خود را بر پایه این فرض استوار کرده‌اند که اگر آواتارها از حرکات دست و بدن همراه با صحبت کردن استفاده کنند، ما می‌توانیم درک بهتری از رفتار آن‌ها داشته باشیم. حرکات نمادین باعث ایجاد معانی متمایزی می‌شوند و استفاده از حرکات دست هنگام سخنرانی به عنوان یک “روش ارتباطی چند حالته” شناخته می‌شود. هدف از این مطالعه، بررسی چگونگی برقراری ارتباط میان انسان و آواتارهایی است که از روش‌های ارتباطی چند حالته همانند یک انسان بازیگر استفاده می‌کنند. همچنین این پژوهش به دنبال پاسخ گفتن به این سوال بوده است که آیا استفاده از آواتارها از روش ارتباطی چند حالته مؤثرتر از صحبت کردن است یا خیر.

با وجود تمام محدودیت‌ها، تحقیقات دانشمندان نشان داد که ترجمه حرکات و زبان بدن انسان به یک آواتار، موفقیت آمیز بوده است، چرا که هر حرکتی در فرهنگ‌های مختلف دارای معانی متفاوتی است.

About the author

تیم تحریریه متنا

Add Comment

Click here to post a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *