سیستم های خبره

سیستم تشخیص عابر پیاده با الگوریتمی جدید

سیستم تشخیص عابر پیاده با الگوریتمی جدید

مهندسان برق یک سیستم تشخیص عابر پیاده را توسعه داده‌اند که در زمان واقعی (دو تا چهار فریم در ثانیه) و با دقتی بالاتر (با خطایی کمتر از نصف) در مقایسه  با سایر سیستم‌های موجود کار می‌کند. این فناوری که مدل‌های “یادگیری عمیق” را به کار گرفته است می‌تواند در وسایط نقلیه هوشمند، رباتیکز و سیستم‌های پایش ویدئو و تصویر، مورد استفاده قرار بگیرد.

نونو واسکونسلوس، استادیار مهندسی برق در دانشکده مهندسی دانشگاه کالیفرنیا در سن دیه گو می‌گوید:”ما به دنبال ساخت یک سیستم بینایی ماشینی هستیم که به کامپیوترها کمک خواهد کرد دنیای اطراف خود را  بهتر کنند.” او می‌افزاید:”هدف بزرگ ما، ایجاد سیستم بصری زمان-واقعی است، به ویژه برای سیستم‌های تشخیص عابر پیاده در خودروهای بدون راننده.” واسکونسلوس، عضو هیئت علمی وابسته در مرکز رایانش بصری و موسسه رباتیکز متنی است که هر دو در سن دیه گو واقع شده‌اند.

سیستم‌های تشخیص عابر پیاده به طور معمول یک تصویر را به پنجره‌های کوچک می‌شکنند، این پنجره‌ها توسط یک مرتب ساز، پردازش شده تا حضور یا عدم حضور عابر پیاده مشخص شود. ا ین روش بسیار چالش برانگیز است چرا که عابران پیاده در اندازه‌ای متفاوت (بسته به فاصله آن‌ها تا دوربین) و مکان‌های مختلفی در تصویر ظاهر می‌شوند. به طور معمول باید میلیون‌ها پنجره توسط فریم ویدئویی با سرعتی بین 5 تا 30 فریم در ثانیه، بررسی شوند.

الگوریتمی که توسط دکتر واسکونسلوس ارائه شده است، تنها برای انجام کارهای آشکارسازی دودویی کاربرد دارد، مانند آشکارسازی عابران پیاده، اما محققان در پی بسط فناوری خود به سایر کاربردها و تشخیص اشیاء به صورت هم‌زمان هستند.

واسکونسلوس می‌گوید:”یک رویکرد برای حل این مسئله، رویکرد آموزش است، به طور مثال پنج آشکارساز مختلف برای بازشناسی پنج شیء مختلف به کار گرفته شوند، اما ما می‌خواهیم تنها با یک آشکارساز این کار را انجام دهیم. توسعه چنین الگوریتمی چالش بزرگ بعدی ماست.”

About the author

تیم تحریریه متنا

Add Comment

Click here to post a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *