تکنولوژی های پیشرفته

کلان داده و کاربرد آن در ادراک و آنالیز متون

کلان داده و کاربرد آن در ادراک و آنالیز متون

پرتال‌های خبری و شبکه‌های اجتماعی منابع غنی اطلاعات برای کاربردهای مختلف هستند، به طور مثال برای پیش‌بینی روندهای بازار سهام با استفاده از کلان داده. امروزه تعداد کثیری از سرویس‌دهندگان از روش تغذیه موتورهای جست‌وجوی خود با کلمات کلیدی توصیفی برای جست‌وجوی مجموعه‌های عظیم اطلاعاتی کلان داده بهره می‌برند. اما کلمات کلیدی بسیار مبهم هستند و به سرعت محدودیت‌های فناوری‌های جست‌وجوی فعلی را برملا می‌سازند.

در حال حاضر، دانشمندان علوم کامپیوتر، یک فناوری جدید آنالیز متن را توسعه داده‌اند که به طور قابل توجهی فرآیند جست‌وجوی مجموعه‌های کلان اطلاعاتی را با بهره‌گیری از هوش مصنوعی، تسهیل می‌کند. همچنین علاوه بر جست‌وجو، این فناوری در امور پژوهشی و حتی نوشتن متون به کمک نویسندگان می‌آید، چرا که به طور خودکار، اطلاعات پیش‌زمینه را برای آن‌ها فراهم کرده و لینک‌هایی را نیز به وب‌سایت‌های مرتبط، پیشنهاد می‌دهد.

Ambiverse، شرکت زیرمجموعه موسسه انفورماتیک مکس پلانک در زابروکن، این فناوری بدیع را در طول نمایشگاه Cebit 2016 در شهر هانوفر آلمان از 14 تا 18 مارس و در غرفه پژوهشی سارلند به نمایش می‌گذارد.

در عصر گوشی‌های هوشمند، دیگر اطلاعات شرکت‌ها از طریق کلمات شفاهی توزیع نمی‌شوند و نامه‌های الکترونیک، پایگاه‌های داده و پورتال‌های خبری داخلی، در این زمینه نقش پررنگ‌تری ایفا می‌کنند.

آقای هوفارت از محققان شرکت Ambiverse می‌گوید:”برای تجزیه‌وتحلیل متون، ما به گراف‌های دانشی بسیار بزرگی تکیه می‌کنیم که بر اساس منابعی با دسترسی آزاد همچون ویکی‌پدیا یا سایر پورتال‌های رسانه‌ای بزرگ در فضای وب، ساخته می‌شوند. با به‌کارگیری الگوریتم‌های پیچیده، این متن‌ها ارزیابی شده و با بهره‌گیری از ابزارهای زبان شناسی، آنالیز می‌شوند. نرم افزار توسعه داده شده توسط ما، شرکت‌ها و زمینه‌های فعالیت هر یک را به دسته‌بندی‌های مرتبط با آن‌ها لینک می‌کند که همین امر، اطلاعات ارزشمندی در مورد چگونگی قرارگیری محصولات هر یک از شرکت‌ها در بازار و در رقابت با سایر تولیدکنندگان در اختیار ما قرار می‌دهد.”