تکنولوژی های پیشرفته

گوشی پزشکی جدید الکترونیکی وضعیت ریه را تشخیص می‌دهد

گوشی پزشکی جدید الکترونیکی وضعیت ریه را تشخیص می‌دهد

گوشی پزشکی کلاسیک نیز وارد عصر دیجیتال شد. محققان علوم پزشکی، یک برنامه کامپیوتری نوشته‌اند که به یک گوشی پزشکی متصل شده و صداهای ریه را به پنج گروه تشخیصی رایج، دسته‌بندی می‌کند. این برنامه با دقت بالای خود باعث افزایش دقت تشخیص می‌شود.

این برنامه کامپیوتری به همراه گوشی پزشکی جدید الکترونیکی توسط یک تیم متشکل از سه پزشک محقق از دانشگاه هیروشیما و دانشگاه علوم پزشکی فوکوشیما با همکاری شرکت صنعتی پایونیر توسعه داده شده است.

ابتدا اصوات ریه ضبط شده از 878 بیمار توسط پزشکان متخصص ریه دسته‌بندی شدند. سپس محققان، این تشخیص‌ها را به کار گرفتند تا فرمولی واحد برای محاسبه طول، فرکانس و شدت صداهای ریه پیدا کنند و در آخر نیز برنامه کامپیوتری، الگوهای صدایی را پردازش کرده و تشخیص احتمالی خود را اعلام می‌کند.

برنامه کامپیوتری توسعه داده شده توسط این تیم به زودی در دسترس عموم قرار خواهد گرفت. دکتر شینیچیرو اوشیمو، پزشک و متخصص ریه، یکی از محققانی است که در توسعه این فناوری و کار با بیماران در دپارتمان اورژانس و مراقبت پزشکی بحرانی در بیمارستان دانشگاه هیروشیما نقش داشته است.

وی می‌گوید:”ما قصد داریم تا از این گوشی پزشکی الکترونیکی و نرم‌افزار کامپیوتری آن برای بیماران خود استفاده کنیم، البته پس از بهبود بیشتر آن (در مورد محاسبات ریاضی). ما همچنین در آینده نزدیک، این برنامه کامپیوتری را به صورت یک اپلیکیشن قابل دانلود در اینترنت عرضه خواهیم کرد.”